Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Glükokortikosteroidid

Glükokortikosteroidid ehk GKS-id on väga tõhusad põletikuvastased ravimid, inimese neerupealistes toodetava hormooni kortisooli sarnased ained.

RA korral kasutatakse GKS-e suukaudselt ägeda liigesepõletiku kiireks mahasurumiseks, liigesesiseste ja liigeselähedaste süstetena (vt Liigesesisene ravi) ning suhteliselt harvem veenikaudse infusioonina (tilgutina) RA kõrge aktiivsuse korral.

GKS-id on eriti olulisel kohal varase ja aktiivse RA puhul. GKS-ide toime ilmneb kiiresti: juba mõne päevaga leevenduvad liigesevalud ja -jäikus ning alanevad tursed, paraneb üldine enesetunne ja alanevad põletiku aktiivsuse näitajad vereanalüüsides. GKS-idel on ka vähene RA arengut aeglustav ja erosioonide teket tõkestav toime.

RA puhul kasutakse prednisolooni ja metüülprednisolooni tablette. Soovitav on võtta kogu annus sisse ühekorraga hommikul, sest nii jäljendatakse kortikosteroidhormooni taseme kõikumise ööpäevast rütmi (organismis vabaneb enim kortisooni varahommikul).

Lühiajalise ravi puhul tavaliselt kõrvaltoimeid ei esine, pikaajalist suures annuses GSK kasutamist kõrvaltoimete tõttu ei soovitata. GKS-ravi tuleks käsitleda kui silda, mis aitab üle saada haiguse ägedast perioodist, kuni avaldub haiguse kulgu mõjutavate ravimite aeglasem toime.

Võimalike ravitüsistuste ärahoidmiseks on vajalik haige pidev jälgimine reumatoloogi ja perearsti juures ning raviskeemi täpne järgimine haige poolt.

Teksti on läbi vaadanud ja kinnitanud dr. Piia Tuvik, reumatoloog

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche