Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Harjutused

Regulaarne harjutuste tegemine tagab RA haigele liikumisvõime säilimise või paranemise.

Enamusel RA-i põdevatest inimestest esineb labakäte ja labajalgade kahjustust, kuid lisaks nendele liigestele esineb ka erineva raskusega kahjustusi teistes liigestes. 

Nõuandeid seoses harjutustega:

  • Enne harjutuste õppimist otsustatakse koos füsioterapeudi ja taastusarstiga, millise koormusega saab harjutusi sooritada ja millised harjutused sobivad.
  • Harjutused soovitatakse planeerida ajale, mil enesetunne on kõige parem – kasutada ”päeva parimat hetke”, mil hommikune liigesejäikus on taandunud.
  • Harjutusi tuleb sooritada vähemalt 8...10 korda iga treenitava liigese kohta. Juba tekkinud liikuvuspiiratuse korral on vaja treenida 2 korda päevas.
  • Haiguse ägenemisel on kergem teha harjutusi vees (vesivõimlemine).
  • Kui haigus on äge, siis püütakse harjutusi määrata individuaalselt ja koormust suurendatakse aegamööda. Ägeda haiguse ajal on eesmärk säilitada väheliikuvate liigeste liikuvust. Hiljem, haiguse aktiivsuse vaibudes tõstetakse koormust, suurendatakse harjutuste ja korduste arvu ning vastupanu.
  • Et tegevuseta lihased kõhetuvad kiiresti, tuleb lihaste jõudluse taastamisele pöörata eraldi tähelepanu. Lihaste treenimisel tuleb olla visa, tulemust saab tunda alles mitme nädala pärast.
  • Võimeldes võib alguses olla valulikkust. Kui mõni harjutus põhjustab aga tugevat valu või käed/jalad valutavad võimlemise järgselt üle 2 tunni, siis on üle pingutatud ning koormust tuleks vähendada.

Järgnevalt on toodud mõned näidisharjutused. Harjutamist alustades oleks neid hea teha koos spetsialistiga (käte harjutusi soovitavalt koos tegevusterapeudiga, teisi füsioterapeudi või liikumisravi spetsialistiga), tagamaks, et võtted oleksid õiged ja treeningust saadav kasu maksimaalne.

1. Harjutused kätele
2. Harjutused labajalgadele
3. Tasakaaluharjutused

 

Teksti autorid: dr. Eve Sooba, taastusarst ja Piret Laur, tegevusterapeut

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche