Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Liigesesisene ravi

Diagnostilisel eesmärgil või ravi otstarbel kasutatakse mõnikord liiges(t)e punktsiooni – süstlanõelaga liigeseõõnde sisenemist. Liigese punktsioon viiakse läbi väga puhastes tingimustes, et vältida mikroobide sattumist liigesesse.

RA korral punkteeritakse turses (põletikus) liigest. Ravi eesmärgil tühjendatakse liiges ülemäärasest vedelikust, et vähendada survet liigesekapslile ja liigese kõrval asetsevatele kudedele ning vähendada keemiliselt aktiivse vedeliku toimet liigesele. Väikestest liigestest ei ole tavaliselt võimalik ega vajalik tursevedelikku eemaldada. Väljutatud liigesevedelikku vaadeldakse tema värvuse ja läbipaistvuse ning viskoossuse suhtes ning saadetakse testide tegemiseks laborisse, uurimaks valgete vereliblede, kristallide ja mikroobide sisaldust.

Seejärel süstitakse liigesesse põletiku alandamiseks sobilikku ravimit (glükokortikosteroid vm), sageli koos paikse tuimastiga (nt lidokaiin), kui sellele ei ole allergiat. Liigesesse süstitud GKS alandab põletikku liigeses kiiremini kui suukaudsed ravimid – juba paari päevaga.

Süstitava ravimi kogus sõltub liigese suurusest. Süstimise sagedus sõltub põletiku taastumise kiirusest, kuid tavaliselt ei süstita ühte ja sama liigest aastas üle 3 korra.

Peale süstet soovitatakse anda süstitud liiges(t)ele puhkust tavaliselt 1...2 päeva. Süstekohta tuleb ühe ööpäeva jooksul hoida kuivana.

Mõnikord kasutatakse ka radiosünovektoomiat. Selle protseduuri korral süstitakse radioaktiivset ainet liigesekapsli sisekesta (sünooviumi) põletikulise vohandi (pannuse) hävitamiseks, kui see muul moel ravile ei allu. Protseduur viiakse läbi röntgeniaparaadi kontrolli all.

 

Teksti on läbi vaadanud ja kinnitanud dr. Piia Tuvik, reumatoloog

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche