Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ehk NSAID-id alandavad organismis põletikku ning seeläbi vähendavad ka valu. NSAID-ravi eesmärgiks on vähendada liigesepõletiku sümptomeid – valu, turset, hommikust liigesejäikust – ning parandada liigesetalitlust. Need vähendavad kiiresti liigesevaevusi, kuid ei suuda pidurdada pöördumatute liigesekahjustuste teket. Seetõttu ei ole NSAIDid kindla RA diagnoosi korral esimese valiku põletikuvastane ravim ja eelistatakse madalas doosid GKS-e. Tänapäeval kasutatakse NSAIDe reumatoidartriid kompleksravis episoodiliselt täiendava valuvaigistava efekti saamiseks.

On olemas hulk erineva efektiivsuse ja kõrvaltoimetega NSAID-e. Igale haigele leitakse sobivaim ravim kogemuse põhjal.

Väljendunud liigesepõletiku korral tuleb NSAID-e kasutada regulaarselt. Esmalt avaldub valuvaigistav, seejärel ka põletikuvastane (liigeseturset vähendav) toime. Kuna tihtipeale on häirivamaks öövalud ja hommikune liigesjäikus, soovitatakse õhtul sisse võtta pikatoimeline preparaat või kasutada raviküünalt. Vähemväljendunud vaevuste korral võib NSAID-e tarvitada ka vastavalt valu tugevusele. Igal ravimil on erinev lubatud maksimaalne ööpäevane annus, mida ei tohi ületada.

NSAID-e manustakse suukaudselt tablettide või kapslitena või pärasoole kaudu küünaldena. Lihasesisene süsteravi NSAID-idega pole RA puhul õigustatud – seda kasutatakse vaid ägeda valu korral lühiaegselt, RA puhul on aga tegemist pikakajalise raviga. Sagedased lihasesesüstid võivad põhjustada süstekohas lokaalseid tüsistusi (sidekoestumist, mädanikku).

Erinevaid NSAID-e (näiteks diklofenakki, ibuprofeeni, aspiriini jt) ei tohi tarvitada samaaegselt – toime ei tugevne, kuid oluliselt suureneb kõrvaltoimete oht. Samaaegselt võib kasutada erinevaid suukaudseid ja paikseid ravimvorme (salve, plaastreid). Tuleb teada, et NSAID-ide (sh raviküünalde ja lihasesiseste süstete) kasutamine võib põhjustada seedetrakti kõrvaltoimeid (maohaavand, seedetrakti verejooks).

 

Teksti on läbi vaadanud ja kinnitanud dr. Piia Tuvik, reumatoloog

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche