Liiges.ee-logo  
est rus
Reumatoidartriidi (RA) mõiste Diagnoosimine Ravi RA ennetamine Elu RAga Testi end Lugemiseks

Täiendravimeetodid

RA korral ei ole mitte ükski ravimeetod peale haiguse kulgu mõjutavate ravimite (sh kõrgtehnoloogilise bioloogilise ravi) suutnud veenvalt tõkestada liigeste hävingut. Seetõttu ei saa RA haigele soovitada loobuda HMR-ist mõne muu ravimeetodi kasuks.

Kuna raviprotsessi oluliseks osaks on kõik, mis aitab vähendada valu, parandada liikuvust, taastada ja säilitada hingelist tasakaalu, avardada maailmavaadet, võib haigele olla kasu mitmesugustest täiendteraapiatest.

Eelistada tuleks selliseid täiendteraapiaid, mida pakuvad litsenseeritud või eriväljaõppega spetsialistid.

Alternatiiv- või komplementaarmeditsiinimeetodid ei ole teaduslikult uuritud või ei ole neil leitud olevat tõendatud toimet.

Kõige sagedamini kasutatakse taimravi, toidulisandeid ja homöopaatiat.

Taimravi valuvaigistav toime võib olla sama suur kui mittesteroidsetel valu- ja põletikuvastastel ravimitel.

Toidulisanditest on oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped (nt kalaõli, mitmesugused taimeõlid) osutunud RA korral tõhusaks valu ja põletiku vähendajaks ja arstid soovitavad neid toidulisandina, nagu ka luuhõresust ennetavaid vitamiini D3 ja kaltsiumi preparaate. Glükoosamiin ja kondroitiin on toidulisanditena kasutusel osteoartroosi (liigesekulumuse) valu ravis, kuid ei ole näidustatud RA korral.

Hiina meditsiini uuringud Euroopas on keskendatud nõelravile ja selle põhjal ei saa teha järeldusi tervikliku traditsioonilise Hiina meditsiini kohta. Nõelravil on tõestatud valu vaigistav toime.

Mitmesugused vaimse mõjustusega teraapiad (meditatsioon, lõdvestustehnikad, biotagasiside jt) on osutunud RA ravikompleksis täiendusena tavaravile mõõdukalt tõhusaks.

 

Teksti on läbi vaadanud ja kinnitanud dr. Piia Tuvik, reumatoloog

.
Viimati muudetud: 20.12.2018 SisukaartRoche